Ламар Джаксън и Рейвънс се отдръпнаха през второто полувреме, за да победят тексасци с 34-10 и да стигнат до мача за титлата на АФК
AP News | 2024-01-21 | 03:01:04

БАЛТИМОР (AP) — Ламар Джаксън хвърли два паса за тъчдаун и бяга за два гола, а Балтимор Рейвънс се оттеглиха през второто полувреме за победа с 34-10 над Хюстън Тексас в събота, за да се класира за шампионата на AFC.

В един от най-продуктивните си натоварени дни през сезона Джаксън помогна на Рейвънс (14- 4) поемете контрола през третата четвърт, след като отборите влязоха в полувремето равенство при 10.

Неговото бягане от 15 ярда изведе Балтимор напред, за да остане. Въпреки че Си Джей Страуд имаше солидно, спокойно първо полувреме за Хюстън, тексасците (11-8) в крайна сметка не успяха да превърнат достатъчно обещаващи удари в точки срещу впечатляващата защита на Рейвънс.

Сега Балтимор ще бъде домакин на мача за титлата на AFC за първи път от януари 1971 г., когато Колтс победиха Оукланд Рейдърс по пътя си към шампионата на Супербоул. Гарваните ще играят в този полуфинален кръг за пети път от пристигането си в Балтимор. Те ще се изправят срещу победителя от мача в неделя между Бъфало и Канзас Сити.

Феновете на Рейвънс бяха преследвани от случилото се в плейофите преди четири години, когато Балтимор записа 14-2 в редовния сезон, но пропусна мача след сезона срещу Тенеси. Хюстън направи достатъчно, за да създаде известно безпокойство, особено когато Стивън Симс върна удар за тъчдаун и Джаксън се бореше с блестящата защита на Тексас.

Но при първото притежание на второто полувреме, Джаксън насочи Балтимор на 55 ярда в шест разигравания и вкара при пробег до средата. След това тъчдаун от 15 ярда към Айзея Лийкли в началото на четвъртата част направи резултата 24-10.

Последният тъчдаун на Джаксън дойде при 8-ярдов пробег с 6:20 за игра и разпаленият куотърбек продължаваше да тича право в тунела в този ъгъл на терена.

Завръщането на Симс беше единственият TD за тексасците, чието нападение така и не достигна крайната зона за 120 минути срещу Рейвънс този сезон. Хюстън загуби с 25-9 в първия си сезон в Балтимор.

Джаксън се втурна за 821 ярда по време на редовния сезон, което е голяма част от случая за втората му награда за MVP. Но той надмина 100 ярда на земята само веднъж. Той избяга за точно 100 в събота от 11 опита. Бутлег от 14 ярда на четвърти и 1 близо до халфовата линия доведе до тъчдаун от Ликли, който даде малко място за глътка въздух на Рейвънс.

Джаксън също подаде за 152 ярда. Той спечели плейофен мач за втори път в пет старта.

Страуд хвърли 175 ярда и не взе нито един сак срещу здравата защита на Балтимор, но тексасците паднаха до 0-5 в дивизионен кръг на плейофите. Те са единственият настоящ франчайз, който не е стигнал до мач за шампионат на конференцията.

Рейвънс водеха НФЛ с чували през този сезон, но Джаксън беше този, който беше под напрежение през първото полувреме, когато Хюстън получи към него три пъти. Два от тези уволнения се върнаха един след друг в последната минута на втората четвърт след пропуснат гол от игра, който осигури на Балтимор прилична позиция на терена.

Дузпите задържаха тексасците цял ден – те завършиха с 11 за 70 ярда. След като Джъстин Тъкър откри резултата за Балтимор с гол от 53 ярда, Хюстън изглеждаше устремен към собствените си точки, преди два фалстарта и умишлен флаг за земя избутаха тексасците извън обхвата.

В крайна сметка Хюстън изравни резултата при гол от 50 ярда на Ka’imi Fairbairn, но Рейвънс отговориха с марш от 76 ярда, завършил с тъчдаун пас от 3 ярда на Джаксън към Нелсън Ахолор. Джаксън се пребори за 23 ярда при първото разиграване и 15 ярда при трето и 5, за да вкара топката в Хюстън 2.

С по-малко от 10-3, тексасците отвърнаха на специалните отбори. Симс, който беше подписан от тренировъчния отбор към активния списък по-рано през седмицата, се освободи в средата за тъчдаун от 67 ярда.

Тексасци: Хюстън може бъде развълнуван от възхода си през този сезон, който включва титла на AFC South и поражение в първия кръг на плейофите срещу Кливланд. Бъдещето изглежда светло със Страуд като защитник.

Ravens: Baltimore е на една победа от първото си участие в Super Bowl от 11 години. Рейвънс не се изправиха срещу Билс или Чийфс по време на редовния сезон.